Pielgrzymka do Matki Bożej z Guadalupe.

Aktualności
17 października 2023

1

PIELGRZYMKA DO MATKI BOŻEJ Z GUADELUPE

W PROGRAMIE MEKSYK i JUKATAN OD MEXICO CITY DO CANCUN

MIASTO MEKSYK · BAZYLIKA MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE · TEOTIHUACAN · TENANGO DEL AIRE · PUEBLA · OAXACA · MONTE ALBAN · SANTA MARÍA DEL TULE · MITLA · KANION SUMIDERO · ZINACANTAN · SAN JUAN CHAMULA · AGUA AZUL · PALENQUE · CAMPECHE · UXMAL · MERIDA · LAGUNA CELESTUN · IZAMAL · CHICHEN ITZA · RIWIERA MAYA/CANCUN

termin: 25.01-07.02.2024 

PROGRAM RAMOWY 14 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie. Przelot z międzylądowaniem do Meksyku. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w Meksyku.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Narodowego Muzeum Antropologii i Historii. Zobaczymy tu nie tylko dzieła kultury azteckiej czy pamiątki po Majach, ale też ekspozycje związane z mniej znanymi plemionami Mezoameryki, m.in. Zapoteków czy Misteków. To tutaj znajduje się słynny, kamienny Kalendarz Azteków. City tour po Centrum Historycznym (m.in. Plac Zocalo, Pałac Narodowy, Katedra Metropolitarna). Przejazd do południowej dzielnicy miasta, Xochimilco i przejażdżka stylizowanymi gondolami po dawnych kanałach azteckich. Obiadokolacja na łodziach. Nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe - narodowego sanktuarium Meksyku położonego w północnej części miasta Meksyk. Świątynia została zbudowana niedaleko wzgórza Tepeyac, Jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych katolicyzmu, bazylikę odwiedza kilka milionów ludzi rocznie. Zwiedzanie tzw. Miasteczka Matki Bożej, na które składają się piękne kościoły i kaplice związane z kultem Madonny objawionej na Tepeyaku. Czas wolny na indywidualną modlitwę i zakupy pamiątek. Przejazd do strefy archeologicznej Teotihuacan, oddalonej o 48 km od stolicy. Wspaniałe Piramidy: Słońca, Księżyca, Pierzastego Węża są najczęściej fotografowanymi budowlami w całym Meksyku. Zwiedzanie zespołów pałacowych m.in. Quetzalpapalotla. Obiadokolacja w pobliżu piramid. Krótki pokaz folkloru indiańskiego. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Wyjazd do niewielkiej miejscowości Tenango del Aire w stanie Puebla. Od 1997 roku, na terenie kościoła św. Jana Chrzciciela oraz zabytkowego XVI-wiecznego klasztoru-fortecy, prowadzą działalność misyjną księża Pallotyni. Spotkanie z polskimi księżmi. Przejazd do Puebli. Spacer po mieście zwanym „Watykanem Meksyku”, ze względu na dużą liczbę imponujących świątyń i budynków historycznych, które zdobią miasto. Zwiedzanie centrum miasta: zobaczymy neoklasycystyczną katedrę, kościół św. Dominika i znajdującą się w środku kaplicę Różańcową, uznaną za ósmy cud świata. Puebla to także stolica twardej ceramiki i narodowej potrawy Meksyku – kury w czekoladzie. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Oaxaca. Po drodze zatrzymamy się na sesję zdjęciową na tle imponujących kaktusów. Spacer po mieście. Zobaczymy katedrę przy placu Zocalo i kościół Santo Domingo. Udamy się do miejscowej hali targowej. Msza św. w katedrze lub w kaplicy Różańcowej w kościele Santo Domingo. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Monte Alban – starożytnej stolicy Zapoteków. Zobaczymy m.in.: świątynię Dwóch Kolumn, Zagłębiony Dziedziniec, boisko do gry w pelotę, obserwatorium astronomiczne oraz płaskorzeźby tancerzy. Przejazd do Santa María del Tule. Zobaczymy jedno z najstarszych i największych drzew Meksyku – cypryśnik meksykański. Wizyta w wytwórni mezcalu – słynnego alkoholu z agawy z robakiem. Przejazd do Mitla, prehiszpańskiego „Miasta Umarłych”, w którym powstały pałace władców zapoteckich wraz z bogato zdobionymi grobowcami. Zobaczymy przepiękne geometryczne dekoracje, charakterystyczne tylko dla tej strefy archeologicznej. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do PN Sumidero. Rejs motorówkami kanionem Sumidero wzdłuż rzeki Grijalva. Strome ściany kanionu dochodzą do wysokości ponad 900 metrów. Przejazd do miejscowości indiańskiej Zinacantan. Miasteczko zachowało niepowtarzalny charakter i silny autochtoniczny klimat. Odwiedzimy kolonialny kościół San Lorenzo. Możliwość zakupu indiańskiego rękodzieła. Następnie udamy się do kolejnej indiańskiej miejscowości - San Juan Chamula. Nawiedzimy kościół pw. Jana Chrzciciela – połączenie religii chrześcijańskiej z obrzędami indiańskimi. Wśród świętych obrazów wewnątrz kościoła znajduje się także wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Przejazd na obiadokolację i nocleg do San Cristobal de las Casas.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Wyjazd nad naturalne kaskady i wodospady na rzece Tula. Agua Azul został uznany za rezerwat biosfery. Wyróżnia się urodą, majestatycznością i turkusowym kolorem wód. Możliwość kąpieli. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Przejazd do strefy archeologicznej Palenque. Zwiedzanie pobliskich ruin metropolii Majów, przeżywającej swą świetność pomiędzy VII a X wiekiem n.e. Zobaczymy: Piramidę Inskrypcji, która była grobowcem króla Pakala Wielkiego, świątynię Krzyża, Ulistnionego Krzyża, pałac Gubernatora ze słynną wieżą obserwacyjną, boisko do gry w pelotę. Krótki spacer przez dżunglę. Przejazd do Campeche – jedynego miasta, które zachowało w całości mury obronne chroniące mieszkańców przed piratami. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 10

Śniadanie. Przejazd do Uxmal – największego i najważniejszego starożytnego miasta Majów, regionu Puuc, którego rozkwit przypadał na okres od VII do XI w. n.e. Zobaczymy oryginalne budowle: świątynię Wróżbity – jedyną w swoim rodzaju w kształcie elipsy, krużganek zakonnic, pałac Gubernatora, świątynię Żółwi, Piramidę Słońca. Przejazd do Meridy. Zwiedzanie centrum miasta, nazywanego „meksykańskim Paryżem”. Zobaczymy: katedrę, pałac rządowy oraz Palacio de Montejo. Znajdują się tu najpiękniejsze rezydencje ostatnich stuleci, m.in. Palacio Canton. Wycieczka do rezerwatu biosfery na granicy stanów Campeche i Jukatan – laguny Celestun. Rejs wśród drzew namorzynowych, miejsca, gdzie żyją różowe flamingi. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 11

Śniadanie. Przejazd do Izamal, miejsca pielgrzymek do Sanktuarium Matki Boskiej Jukatańskiej. Tu św. Jan Paweł II odprawił dla wszystkich grup etnicznych obydwu Ameryk ekumeniczną Mszę św. Indian 11.08.1993 roku. Msza św. Następnie wyjazd do Chichen Itza, jednego z siedmiu Nowych Cudów Świata XXI wieku. Jest to najbardziej znane i najlepiej odrestaurowane prehiszpańskie miasto, uważane za ośrodek rytualnych inicjacji Majów. Zobaczymy: świątynię Wojowników z figurą boga Chaac Moola, Pałac El Castilo – świątynię Kukulkana, świętą cenote – studnię, do której składano ofiary, obserwatorium El Caraco oraz największe boisko do gry w pelotę. Przejazd do Cancun na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 12

Całodzienny pobyt w kurorcie Cancun lub do jednego z kurortów na Riwierze Maya. Wyżywienie all inclusive. Nocleg.

DZIEŃ 13

Czas wolny w Cancun. Wyżywienie all inclusive. Transfer na lotnisko w Cancun.

 

DZIEŃ 14

 

 

Przelot do Polski z międzylądowaniem. Zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN: 25.01 - 07.02.2024

CENA:      10800 PLN  + 650 USD

 

Zapisy do 26 października, przy zapisie zaliczka 3300 zł.

 ks. Paweł Świrad, Parafia MB Szkaplerznej w Lutomiersku

 

ZAPEWNIAMY:

• komfortowy przejazd na całej trasie

• przelot wraz z opłatami lotniskowymi

• 12 noclegów w pokojach 2-os. w hotelach ***/ ****

• wyżywienie wg programu

• opiekę pilota – przewodnika w Meksyku

• ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 15 000 zł i 10 000 zł w RP

• bilety wstępu: Teotihuacan, Muzeum Antropologii, Cacahuamilpa, Quebrada, Monte Alban, Mitla, Tula, San Juan

   Chamula, Zinacantan, Agua Azul, Palenque, Uxmal, Chichen Itza

• napiwki dla obsługi w hotelach i restauracjach, zwyczajowe napiwki dla kierowcy i przewodnika

• opłatę na TFG i TFP

 

UWAGI:

• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych,

• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom

• niezbędny dokument: paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu