Pielgrzymka - Izrael i Jordania - 11-18 marca.

Aktualności
09 stycznia 2023

1

BETLEJEM · JEROZOLIMA · MASADA · EIN BOKEK - MORZE MARTWE · AQABA · WADI RUM* · PETRA · MUKAWIR · MADABA · GÓRA NEBO · BETANIA · AMMAN

PROGRAM RAMOWY 8

 DNI DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Izraela. Przylot na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie. Przejazd do Betlejem. Udamy się na Pole Pasterzy, by stanąć w miejscu, w którym pastuszkowie otrzymali Dobrą Nowinę od Anioła. Nawiedzimy Bazylikę Narodzenia Pańskiego, główne sanktuarium chrześcijańskie w Betlejem. W nim pod ołtarzem głównym ozdobionym wspaniałym greckim ikonostasem znajduje się Grota Narodzenia. W Centrum groty zobaczymy skromny ołtarz, pod którym umieszczona jest czternastoramienna srebrna gwiazda z łacińskim napisem oznaczającym w tłumaczeniu „Tu z Maryi Dziewicy Narodził się Jezus Chrystus 1717”. Obok znajduje się ołtarz żłóbka. Nawiedzimy także kościół św. Katarzyny, Grotę św. Józefa oraz Grotę św. Hieronima i Grotę Mleczną. Obiadokolacja i nocleg w Jerozolimie.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Jerozolimy. Zwiedzanie Starego Miasta Jerozolimy rozpoczniemy od Bramy św. Szczepana, skąd udamy się do kościoła św. Anny – romańskiego kościoła z XII w., najlepiej zachowanego zabytku z okresu wypraw krzyżowych, upamiętniającego narodziny Matki Bożej oraz do sadzawki Betesda, przy której Pan Jezus uzdrowił chorego człowieka. Następnie udamy się ulicą Via Dolorosa na Drogę Krzyżową, którą rozpoczniemy koło kaplicy Biczowania i Skazania na Śmierć. Przejdziemy Drogą Krzyżową pod łukiem z czasów cesarza Hadriana którego boczny łuk stanowi prezbiterium Bazyliki Ecce Homo. Zatrzymamy się przy IV stacji. Znajduje się tu kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu z przepięknym ołtarzem autorstwa polskiego artysty. Stacjami Drogi Krzyżowej dotrzemy do Bazyliki Grobu Pańskiego, w której wnętrzu znajdują się stacje X, XI, XII, XIII na Golgocie. Będziemy adorować miejsce śmierci Pana Jezusa a następnie przechodząc obok kamienia namaszczenia udamy się do Bożego Grobu. Po jego nawiedzeniu, udamy się do Ściany Płaczu, gdzie obecnie znajduje się najświętsze miejsce Judaizmu. Podejdziemy do pozostałości muru z czasów świątyni Jerozolimskiej. Będziemy podziwiać modlących się Żydów, głównie Chasydów ubranych w tradycyjne stroje. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Masady. Zobaczymy z dołu ruiny twierdzy żydowskiej– symbolu oporu Narodu Wybranego przeciw rzymskim ciemiężcom. Przejazd do Ein Bokek nad Morze Martwe. Czas wolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Aqaby.

DZIEŃ 4

Śniadanie, po którym całodzienny wypoczynek nad wodami Morza Czerwonego. Fakultatywnie dla chętnych, dodatkowo płatne, przejazd na pustynię Wadi Rum – jedną z najpiękniejszych pustyń świata. Lunch. Przejazd samochodami terenowymi wśród majestatycznych skał i wydm, których fantazyjne formy mienią się kolorami w zależności od pory dnia i oświetlenia słonecznego. To także raj dla wielbicieli dzikiej przyrody, jako że wiosną można znaleźć tam do 2000 gatunków kwiatów oraz ponad 100 gatunków ptaków. Degustacja herbaty w namiocie beduińskim. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym pojedziemy starożytną drogą Królów by zwiedzać Petrę – starożytną stolicę królestwa Nabatejczyków. Zobaczymy to pozostałości zespołu grobowców i świątyń od III w p.n.e. wykutych w różowawej skale ze „słynnym skarbcem” – jedną z najpiękniejszych budowli starożytności, ukrytą w górach południowej Jordanii. Obecna Petra to także ruiny miasta greckorzymskiego, które położone jest w skalnej dolinie. Nieopodal znajduje się grób Aarona, brata Mojżesza. Do tego miejsca prowadzi jedynie wąska droga wśród skał wąwozu As-Sik, którego ściany osiągają 70 metrów. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Mieszkańcy nazywali Petrę Rakmu, co oznaczało „wielobarwną”. Zwiedzimy skarbiec, amfiteatr, grobowce królewskie. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg do Ammanu.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Udamy się do Mukawiru w czasach biblijnych zwanego Macherontem. Znajdują się tu ruiny dawnego pałacu Heroda bardzo podobnego do Herodionu – jest to miejsce, w którym Herod Wielki gościł Antoniusza i Kleopatrę, którzy korzystali ze słynnych kąpieli w gorących źródłach Hammamet Ma’in. Przejazd do Madaby – słynącej z niezwykłych mozaik z czasów bizantyjskich, w tym pochodzącej z VI w. n.e. mapy Palestyny i Dolnego Egiptu w kościele św. Jerzego. Następnie wizyta na Górze Nebo, podawanej w tradycji jako miejsce śmierci Mojżesza. Z tego miejsca biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której jednak nie było mu dane wkroczyć razem z plemionami Izraelskimi. Obecnie znajduje się tu Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym. Przejazd do jordańskiej Betanii – miejsca, w którym Jan Chrzciciel udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi. Spacer przez tamaryszkowe zarośla pokrywające brzegi rzeki Jordan. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Jordanii. Zobaczymy starą i tradycyjną część miasta, pozostałości starożytnej Filadelfii, a także nowoczesny Amman Zachodni. Udamy się do cytadeli z fragmentami rzymskich, bizantyjskich i arabskich budowli, górującej nad miastem. Zobaczymy świątynię Herkulesa, kompleks pałacu Umajjadów z monumentalną salą audiencyjną i kościół bizantyjski, a także rzymski amfiteatr. Możliwość zwiedzenia Jordańskiego Muzeum Archeologicznego z wyborną kolekcją przedmiotów zabytkowych pochodzących z czasów prehistorycznych aż po XV wiek lub Jordańskiego Muzeum Folklorystycznego i Muzeum Tradycji Ludowych. Dla odprężenia spacer ulicą Abu Bakra as-Siddika z uroczymi willami z lat 20. i 30. Przejdziemy obok sklepów i sukków – orientalnych targów i poszukamy na pamiątkę „niezwykłych skarbów”. Czas wolny. Możliwość zakupu słodyczy oraz mezze – przekąsek z tradycyjnej kuchni jordańskiej. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko w Ammanie. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN: 11-18.03.2023

CENA: 5350 plus 300 $

 

ZAPEWNIAMY: • przelot na trasie Polska – Izrael, Jordania – Polska wraz z opłatami lotniskowymi • przejazd klimatyzowanym autokarem • 7 noclegów w hotelach *** w pokojach 2 osobowych z łazienkami • 7 śniadań, 7 obiadokolacji • przejazd klimatyzowanym autokarem • opiekę pilota – przewodnika • ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP • bilety wstępu, nagłośnienie, wjazdy do miast, opłaty drogowe, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe • opłatę TFG i TFP UWAGI: • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością udziału w Mszach Świętyc